مرکز رشد فناوری سلامت
۱۴۰۰/۲/۲۲
زيست تشخيص
نام هسته فناور : هسته فناور زيست تشخيص                                                         
مدير هسته : دكتر كورش اشرفي
همكاران : دكترمهدي بني طالبي دهكردي ، گيلاندخت ثابت
عنوان طرح به فارسي: كيت تشخيص مننژيت باكتريائي
عنوان طرح به انگليسي Bacterial Meningitis Diagnostics kit :
توصيف طرح :
مننژيت يا التهاب پرده هاي مننژ از مهمترين و نگران كننده ترين بيماري هاي عفوني كودكان است كه اپيدمي ان مي تواند همه جمعيت را متاثر سازد. بيماري در تمام سنين ديده مي شود و در صورت عدم در مان به موقع منجر به اسيب هاي دائمي به مغز وحتي منجر به فوت مي شود. تشخيص به موقع و دقيق منژيت باكتريائي يكي از دغدغه هاي آزمايشگاه هاي تشخيص طبي و جامعه پزشكي مي باشد. همچنين با توجه به اينكه تشخيص مننژيت باكتريال يكي از اورژانس هاي پزشكي است باطراحي اين كيت كه شامل تهيه تمام معرف ها ، محيط هاي كشت، رنگ ها ولوازم مورد نياز ديگر تشخيص براي انواع باكتري ها و همچنين دستورالعمل هاي لازم موجود در كيت (SOP ) مي باشد ٬ شرايط كار بر روي CSF يا مايع مغزي نخاعي براي كليه كاربران درآزمايشگاه هاي تشخيص طبي تسهيل مي گردد.
ضرورت و اهميت طرح :
هدف از توليد اين كيت اولا پوشش قرار دادن تشخيص همه باكتري هاي ايجاد كننده مننژيت هاي باكتريال و ثانيا ساده سازي كار براي تمامي كاربران در تمامي ازمايشگاه هاي سراسر كشور مي باشد . به طوري كه كليه افراد شاغل در آزمايشگاه هاي تشخيص طبي و با درجات تحصيلي متفاوت بتوانند نتايج يكسان را چه در آزمايشگاه هاي بزرگ و در مراكزبيمارستاني و چه در مراكز درماني در دورافتاده ترين نقاط شهري-روستايي ارائه كنند.
نكته مهم درمننژيت هاي باكتريايي تشخيص نوع باكتري ايجادكننده مننزيت و نحوه مقابله با آن و تعيين نوع آنتي بيوتيك براي پيشگيري از بيماري وكنترل گسترش ان درجامعه و در نهايت كاهش هزينه هاي گزاف اقتصادي درمان وتشخيص و غيره كه به جامعه تحميل مي شود مي باشد. در واقع با ساخت اين كيت از اين هزينه هاجلوگيري مي شود.


تاریخ به روز رسانی: 1397/12/19
تعداد بازدید: 135
آدرس شهركرد- رحمتيه - دانشگاه علوم پزشكي شهركرد- دانشكده پزشكي - طبقه سوم
كدپستي : 8813833435           تلفن: 33351040-038
دور نگار : 33351041-038
تاریخ بروز رسانی 1400/02/22
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal