مرکز بهداشت شهرستان کیار
۱۳۹۹/۶/۳۰
بیماریهاواگیر
 

بیماریهای واگیر:

1-بيماري‌هاي قابل پشگيري با واکسن

عبارتست از بيماري‌هاي که توسط واکسن مي‌توان از بروز آن‌ها جلوگيري يا بروز آن‌ها را به حداقل رساند. اين بيماري‌ها در حال حاضر در کشور ما عبارتند از بيماري‌هاي ديفتري، سياه سرفه،‌ کزاز، سل، فلج اطفال، هپاتيت ب، سرخک، سرخجه، اوریون که اين بيماري‌ها به‌صورت روتين و معمولي و طبق جداول مربوطه واکسيناسيون بر عليه آن‌ها انجام مي‌شود و چند بيماري ديگر نيز وجود دارد که در صورت مواجهه با آن‌ها و در صورت نياز و براي بعضي از گروه‌ها بايستي واکسيناسيون بر عليه آن‌ها انجام شود مانند بيماري‌ هاري، مننژیت، آنفلوانزا و . . .

2-بیماریهای مشترک بین انسان ودام

بيماري‌هايي که در اين گروه قرار دارند عبارتند از: پروسلوز، سياه زخم، موارد حيوان گزيدگي مظنون به هاري، ليشمانيوز جلدي(سالک)، ليشمانيوز احشايي(کالا آزار)کیست هيداتيک، و بيماري‌هاي نوپديدي مانند سارس، جنون گاوي، آنفولانزاي پرندگان، CCHF و . . . که جديدا به آن‌ها اضافه شده است. بين بيماري‌ها توسط سيستم مراقبت و پيشگيري از بيماري‌ها که به‌طور جاري در سيستم بهداشت و درمان اعمال مي‌گردد. تحت کنترل قرار دارند و شامل اقدامات:‌ جمع‌آوري اطلاعات و آمار، گزارش‌دهي، بيماريابي، ارجاع به سطوح بالاتر و آنالیزداده‌ها مي‌باشد که در نهايت همانند ساير بيماري‌ها پس از اتخاذ يک راه‌کار و راه‌حل مناسب به منظور رفع معضل و برقراري سلامت جامعه در قالب سيستم مراقبت بهداشتي در جامعه به کار گرفته مي‌شود.

3-بيماري‌هاي منتقله از آب و غذا

مانند التور(وبا)تیفوئید و اسهال‌هاي خوني در طي سال‌هاي متمادي زندگي بشر را تحت تاثير قرار داده است و در بعضي از مواقع نيز همه‌گيري‌هايي به دنبال وقايعي مانند جنگ، سيل، زلزله و . . . به وجود آورده است. عامل بيماري‌هاي مذکور که ناشي از آب آشاميدني آلوده هم‌چنين مواد غذايي آلوده مي‌باشد باکتري‌هاي مختلفي به نام سالمونله تيفي(عامل بيماري‌ تيفوئيد) ويبر يوکلرا(عامل بيماري وبا) و شیگلوز و . . . (عامل بيماري اسهال خوني) مي‌باشد

4-زنجیره سرما

واكسنها نسبت به حرارت و يخ‌زدگي حساس هستند بنابراين ضروريست در دماي مناسب نگهداري شوند. به مجموعه تجهيزات و امكاناتي كه موجب مي‌شود دماي واكسن از زمان توليد تا زمان مصرف حفظ شود و يا به عبارت ديگر به نظامي مركب از افراد و تجهيزات كه اطمينان مي‌دهد واكسن مؤثر به مصرف كننده برسد زنجيره سرما گفته مي‌شود.

تاریخ به روز رسانی: 1392/02/14
تعداد بازدید: 2819
آدرس : شلمزار، بلوار شهدا ،شبكه بهداشت شهرستان كيار
كدپستي :8837153113        تلفن : 32624221 -038
دور نگار : 32622615 -038
تاریخ بروز رسانی 1399/06/30
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-