حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۲۴
1391/06/20
مسوول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت:

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد: خطر حمله قلبی طی یک سال بعد از ترک سیگار نصف می شود، این خطرپس از گذشت پنج سال از ترک سیگار برابر با خطری است که افراد غیر سیگاری را تهدید می کند.

خدیجه محصلی مسوول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد به هنگام سیگار کشیدن ضربان قلب 10 تا 20 ضربه در دقیقه و فشارخون 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش می یابد که مهم ترین علت آن منقبض شدن عروق خونی است.

وی افزود: افزایش ضربان قلب و افزایش فشارخون سبب بالا رفتن میزان کار قلب شده و مونوکسید کربن یا co موجود در دود سیگار، در خون جای اکسیژن را می گیرد و باعث کمبود اکسیژن در قلب و سایر اندام می شود.

مصلحی با اشاره به این که سیگار کشیدن یک عامل خطر مهم برای ایجاد بیماری های قلبی عروقی خاطر نشان ساخت : تاثیر استعمال دخانیات از نظر میزان خطر، با فشار خون بالا و چربی خون برابر است و به همان اندازه سلامت را تهدید می کند و از هر چهار مرگی که بر اثر تصلب شرایین رخ می دهد، یک مورد به علت مصرف دخانیات است.

به گفته وی استعمال دخانیات احتمال ایجاد لخته در خون را زیاد می کند و در افراد سیگاری عبور خون از عروقی که توسط تصلب شرایین تنگ شده به ایجاد لخته شدن عروق از جمله عروق کرونر و در نهایت سکته قلبی می شود.

وی افزود: احتمال بروز سکته های مغزی و حملات قلبی در افراد سیگاری دو تا سه برابر بیشتر از غیر سیگاری ها است در سیگاری ها سکته قلبی عامل کشنده تری نسبت به غیر سیگاری هااست و خطرات حمله قلبی در زنان سیگاری بالای 40 سال که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند بالاتر است.

تعداد بازدید:
51
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1399/05/24
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal