حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۳/۱۴
1391/09/28
به منظور افزايش جذب آهن؛ همراه با غذا آبليمو مصرف كنيد

كم خوني می تواند ناشی از کمبود آهن و به دنبال آن کاهش هموگلوبین خون و یا کمبود اسید فولیک یا ویتامین 12 B باشد که هر کدام از این موارد باید با مراجعه به پزشک و گرفتن شرح حال و آزمایشات لازم تعیین گردد. آزمایشات هر فرد نیز باید با شرایط قبلی خودش مقایسه گردد زیرا وضعیت ذخایر هر فرد با توجه به سبک زندگی، ژنتیک و تغذیه متفاوت می باشد.

 کم خونی‌ها برحسب سن و جنس متفاوت است و علائم کم خونی در نوزادان کمتر دیده می‌شود مگر در مواردی خاص و در کودکی بصورت رنگ پریدگی، بی‌اشتهایی، خلق و خوی نا‌آرام، عدم تمرکز حواس، فراموشی، خرد شدن ناخن‌ها، محو شدن خطوط دست و تپش خود را نشان می‌دهد.

 گوشت، جگر، عدس، خشکبار مانند زرد آلو غنی از آهن هستند.

 چای و لبنیات مانع جذب آهن می‌گردد توصيه می گردد: دو ساعت قبل و دو ساعت بعد از مواد غنی از آهن نباید از چاي و لبنيات استفاده كرد.

توصیه می گردد برای جذب بهتر آهن همراه با غذا نوشابه‌های گازدار و لبنیات مصرف نشود و به جای آن از شربت آب لیمو و سالاد استفاده نمایید چراكه مواد حاوی ویتامین ث هستند که به جذب آهن غذا کمک می‌کنند.

 بهترین راه حل کم خونی‌های ناشی از عادات بد غذایی استفاده از غذاهای سنتی و حذف غذاهای فست فود بوده و غذاهای سنتی همراه با سالاد، میوه، سبزیجات از کم خونی‌ها پیشگیری می‌کند.

 در خصوص راه‌های درمان کم خونی می توان گفت: شناخت علائم کم خونی، مراجعه به موقع به پزشک و ذخیره اسید فولیک و12 B، انجام آزمایش قبل از ازدواج و استفاده از منابع متنوع مثل سبزیجات و پروتئین ها از جمله راه‌های درمان به شمار می‌روند.

تعداد بازدید:
125
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1399/03/14
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal