بیمارستان سینا جونقان
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين
1393/09/28
شهادت هشتمين خورشيد ولايت، امام رضا :

امام رضا (ع) هشتمين امام شيعيان از سلاله پاك رسول خدا (ص) و هشتمين جانشين پيامبر مكرم اسلام (ص) است. بنابر نظر مشهور مورّخان وي در يازدهم ذي قعده سال ۱۴۸ هـ. ق، در مدينه منوّره متولد شد. نام مباركش، علي، كنيه آن حضرت، ابوالحسن و داراي القاب متعددي از جمله؛ رضا، صادق، ‏صابر، فاضل، قرة ‏اعين المؤمنين و... هستند، اما مشهورترين لقب ايشان، «رضا» به معناي «خشنودي» است.

پدر بزرگوار امام رضا، امام موسي كاظم (ع) پيشواي هفتم شيعيان بودند كه در سال ۱۸۳ ﻫ.ق، به دست هارون عباسي به شهادت رسيدند، و مادر گراميشان نجمه (تكتم) نام داشت.

امام رضا (ع) در مدينه، پس از شهادت پدر، امامت بر مردم را بر عهده گرفت، و به رسيدگى امور پرداخت، شاگردان پدر را به دور خودش جمع كرد و به تدريس و تكميل حوزه علميه جدش امام صادق (ع) مشغول شد و در اين راستا گام هاى بزرگ و استوارى برداشت.

مدت امامت حضرت رضا(ع)، حدود ۲۰ سال طول كشيد، كه ۱۷ سال آن در مدينه و سه سال آخر آن در خراسان گذشت.

در مورد تعداد فرزندان آن حضرت اختلاف وجود دارد، برخي امام جواد(ع) را تنها فرزند ايشان دانسته و گروهي نيز فرزندان ديگري را براي حضرتشان بر­مي­شمارند.

امام رضا (ع) پس از هفده سال سكونت در مدينه و تبليغ دين و ارشاد مردم، با نقشه و حيله مأمون عباسي، راه خراسان را در پيش گرفت. آن حضرت پس از قبول اجباري ولايت عهدي مأمون و گذشت سه سال، در ۵۵ سالگي به دست اين خليفۀ عباسي به شهادت رسيد.

تعداد بازدید:
1
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهرستان فارسان - 3 كيلومتري شهر جونقان
كدپستي: 881571347   تلفن : 33263331 -038
دور نگار :  33263949 -038
تلفن همراه :  09134814058
@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/01/21
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal