مرکز تحقیقات گیاهان دارویی
۹۹/۵/۱۶
1397/11/07
دانشگاه علوم پزشكي وخدمات بهداشتي درماني شهركرد (مركز بهداشت استان ) پويش ملي مبارزه با سرطان را در تاريخ 1397/11/7 در سالن اجتماعات ابن سينا برگزاركرد.

 دومين عامل مرگ و مير در شهركرد/ لزوم تغيير سبك زندگي براي جلوگيري از ابتلا به بيماري

سرپرست مركز بهداشت شهركرد با اشاره به اينكه سرطان با اختلاف زيادي در شهرستان شهركرد دومين علت مرگ و مير است، گفت: 60 درصد بيماري‌هاي غيرواگير مانند بيماري‌هاي قلبي و سرطان با اصلاح سبك زندگي درمان مي‌شود.

دكترنرگس عسگري ، با اشاره به اينكه يكم تا هفتم بهمن‌ماه پنجمين پويش مبارزه با سرطان در كشور برگزار مي‌شود، گفت: شعار اين پويش مبارزه با سرطان با خودمراقبتي و اميد است.

سرپرست مركز بهداشت شهرستان شهركرد با بيان اينكه فعاليت ژن خاموش سرطان در بدن هر فرد با سبك زندگي نامناسب آغاز مي‌شود، افزود: تغذيه سالم با محوريت افزايش مصرف ميوه و سبزيجات و كاهش مصرف نمك، شكر و روغن خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد.

وي با اشاره به اينكه نداشتن فعاليت بدني مناسب يكي از دلايل ابتلا به سرطان است، اضافه كرد: متأسفانه انجام ورزش در ميانسالان و خصوصاً بانوان ضعيف است، فعاليت بدني مطلوب 150 دقيقه در هفته باشد.

دكتر عسگري توصيه كرد: اين فعاليت بدني در 5 جلسه 30 دقيقه‌اي انجام شود و به صورت تركيبي شامل 3 جلسه هوازي و 2 جلسه قدرتي باشد تا ضربان قلب افزايش يابد.

سرپرست مركز بهداشت شهرستان شهركرد با بيان افزايش مصرف دخانيات در كشور، ادامه داد: در حال حاضر سن مصرف دخانيات به 13 سال رسيده و مصرف آن در بين بانوان افزايش يافته است.

وي با اشاره به اينكه چهارمحال و بختياري چهارمين استان مصرف كننده دخانيات در كشور است، گفت: اكنون مصرف قليان با ضرر چندين برابر جايگزين سيگار شده است، مصرف يك پرس قليان معادل با مصرف 80 تا 100 نخ سيگار عوارض دارد.

دكتر عسگري با اشاره به اينكه رد پاي مصرف سيگار در 60 نوع سرطان ديده مي‌شود، افزود: حتي سرطاني مانند مثانه نيز به علت مصرف دخانيات ايجاد مي‌شود.

سرپرست مركز بهداشت شهرستان شهركرد اضافه كرد: مصرف مستمر الكل نيز مي‌تواند عاملي براي ابتلا به سرطان‌هاي دهان، حنجره و كبد باشد.

وي با بيان اينكه در چهارمحال و بختياري به دليل ارتفاع بالا و تابش بيش از حد اشعه فرابنفش احتمال ابتلا به سرطان پوست افزايش يافته است، ادامه داد: همه افراد بايد طي حداقل زمان خصوصاً در ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر در برابر نور خورشيد قرار بگيرند.

دكترعسگري با اشاره به اينكه در چهارمحال و بختياري در خانم‌ها سرطان سينه و در آقايان سرطان معده شيوع بالا دارد، گفت: غربالگري سرطان سينه به صورت رايگان در مراكز بهداشت انجام مي‌شود، اين سرطان را با معاينه ساده مي‌توان تشخيص داد و در مراحل اوليه به صورت كامل درمان كرد.

سرپرست مركز بهداشت شهرستان شهركرد با بيان اينكه غربالگري سرطان دهانه رحم و دستگاه گوارش نيز به صورت رايگان در كشور انجام مي‌شود، افزود: افراد بالاي 30 سال براي غربالگري سرطان‌ها بايد به مراكز بهداشت مراجعه كنند.

وي با اشاره به اينكه سرطان با اختلاف زيادي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي در شهرستان شهركرد دومين علت مرگ و مير است، اضافه كرد: 60 درصد بيماري‌هاي غيرواگير مانند ديابت، فشارخون، بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سرطان با اصلاح سبك زندگي درمان مي‌شود.

دكتر عسگري ادامه داد: درمان و تشخيص بيماري‌ها در مراحل اوليه از بروز عوارض جدي و مرگ و مير جلوگيري مي‌كند.

 

تعداد بازدید:
3
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، رحمتيه ،دانشگاه علوم پزشكي شهركرد
دورنگار: 33330709-038       تلفن: 33346692-038
medplant@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/05/16
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal