کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۱۷
راهنماي استفاده از پايگاه اطلاعاتي Scopus
معرفي Scopus
اسكوپوس Scopus بزرگترين پايگاه چكيده و نمايه هاي استنادي جهان است كه يكي از ابزارهاي سريع و جامع براي جستجو به شمار مي رود. اسكوپوس يكي از محصولات ناشر هلندي Elsevier است كه استفاده از اطلاعات آن به صورت رايگان فراهم نيست. اين پايگاه ابزار خوبي براي پژوهشگران در حوزه هاي مختلف است كه نه تنها اطلاعات مقالات و چكيده آن ها بلكه ميزان استنادات آنها را نيز بيان مي كند. به عبارت ديگر علاوه بر جستجو و دسترسي به مقالات معتبر مي توان فعال ترين نويسنده، سازمان، مراكز تحقيقاتي و مجلات هسته را در حوزه موضوعي خاص تعيين و رتبه بندي كرد. اين پايگاه با پوشش ميان رشته اي وسيع خود، مجلات علمي، كتب و مجموعه مقالات كنفرانسي را در زمينه هاي تكنولوژي، پزشكي، علوم اجتماعي، هنر و علوم انساني ارائه مي دهد. همچنين امكان جستجو در ثبت اختراعات را نيز فراهم مي كند.

شيوه هاي جستجو
Document Search
Author Search
Affiliation Search
Advanced searchDocument Search: در قسمت Document Search در جعبه¬ي جستجو، كليد واژه خود براي جستجو را وارد كنيد. از منوي آبشاري روبروي آن فيلد دلخواه از قبيل عنوان مقاله، چكيده، نويسنده و غيره را انتخاب و جستجوي خود را به آن فيلد محدود كنيد.
 

Author Search: اين گزينه امكان پيدا كردن مدارك يك نويسنده خاص را فراهم مي¬كند. براي جستجوي نام نويسندگان، در قسمت Author Last Name نام خانوادگي نويسنده و در قسمت Author First Name نام كوچك نويسنده را وارد كنيد. در قسمت Affiliation مي¬توان نام سازمان يا موسسه¬اي را كه نويسنده به آن وابسته است ذكر كرد. بر اساس اطلاعات وارد شده، ركوردهاي مرتبط با آن شخص خاص بازيابي مي¬شود. اسكوپوس به هر نويسنده كد 16 رقمي منحصر به فردي اختصاص داده است كه با وارد كردن آن كد در قسمت ORCID ID مي¬توان مدارك آن نويسنده را جستجو كرد. اين كد، براي تمايز دادن بين نويسندگان داراي نام مشابه، مفيد است. همچنين نام نويسندگان ممكن است به فرمت¬هاي مختلف نوشته شود كه با داشتن كد هر نويسنده تمام مقالات نويسنده كه نام وي با فرمت¬هاي مختلف نوشته شده بازيابي خواهد شد. بعد از جستجوي يك محقق، اطلاعات آن محقق، تعداد مقالات و مدارك منتشر شده از وي، تعداد استنادات و همچنين شاخص h-index آن محقق مشخص مي¬شود.


Affiliation Search: با استفاده از اين گزينه، مي¬توان توليدات علمي يك دانشگاه يا كشور را بدست آورد. در واقع براي جستجوي فعاليت¬هاي علمي يك موسسه خاص مي¬توان از اين گزينه استفاده كرد. براي مثال چنانچه در اين قسمت Shahrekord University of Medical Sciences وارد شود، ركوردهايي بازيابي مي¬شود كه نويسندگان آن وابستگي سازماني خود را “دانشگاه علوم پزشكي شهركرد اعلام كرده¬اند.
Advanced search: براي جستجوي پيشرفته، جامع و در مواردي كه استراتژي جستجو خيلي طولاني است، مي¬توان از گزينه Advanced Search استفاده نموده و با استفاده از عملگرهاي منطقي (and, or, not) و كدهاي مختلف، جستجوي دقيقي را انجام داد.

نتايج جستجو: در صفحۀ نتايج، ليست ركوردهاي بازيابي شده در اسكوپوس و همچنين ليست ثبت اختراعاتي (patents) كه در ارتباط با جستجوي مورد نظر هستند، مشاهده مي¬شود. اطلاعات هر ركورد شامل عنوان مقاله، اسم نويسندگان، تاريخ انتشار مقاله، منبع آن مقاله (Source Title) و تعداد استناد به آن مقاله (Cited by) است. نتايج بازيابي شده بر اساس نوع دسترسي، سال، نام نويسنده، منطقه موضوعي، نوع مدرك، مرحله انتشار، عنوان منبع و غيره تفكيك مي¬شود.
تاریخ به روز رسانی: 1398/04/11
تعداد بازدید: 111
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد ،بلوار آيت الله كاشاني ، ستاد دانشگاه ،معاونت تحقيقات و فناوري
كدپستي: 8816758915           تلفن:33350080-038
دور نگار : 33349506-038
diglib@skums.ac.ir
Qr Code
تاریخ بروز رسانی 1399/05/17
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal