حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۲۴
1391/06/18
روابط عمومي دانشگاه اعلام كرد:

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد:عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مستقیم بر دندان ها و لثۀ ما (پوسیدگی، التهاب، تخریب بافت های نگه دارنده) تأثیرگذار است. حال آنكه سلامت دندان ها  بسیار ارزشمندتر از آنچه که فکر کنیم ، اما این تمام مسئله نیست: بیماری های پارادونتال (پارودونتیت) علت زایمان پیش از موعد زنان باردار، بروز عوارض دیابت، افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی و... هستند. بنابراین سلامت دندان ها و لثه ضروری است.

بر اساس اين گزارش، بیماری پاورودنتال: زمانی که باکتری ها به دندان ها و لثه ها حمله می‌کنند بروز مي كند .

باکتری ها از حضور در دهان ما لذت می‌برند و به لطف تمام رسوبات و باقی مانده های مواد غذایی، با سرعت زیاد رشد می‌کنند. باکتری هایی که بین دندان ها و لثه جمع می‌شوند، پلاک دندانی را به وجود می‌آورند.

این حضور فشردۀ میکروب ها می‌تواند باعث ایجاد التهاب شود و به دندان ها و بافت های نگه دارندۀ آنها و سپس استخوان ها حمله کند. این همان چیزی است که بیماری پارودنتال نامیده می‌شود.

بنابراین رعایت اصول بهداشتی دهان، از جمله مسواک زدن بعد از صرف هر وعدۀ غذایی، مراجعۀ مرتب به دندان پزشک و جرم گیری منظم دندان ها، ضروری است.

بیماری پاورودنتال، پاردونتیت: باکتری های در دهان ما حضور دارند و می‌توانند باعث بروز آسیب های متعددی بشوند. در واقع، زمانی که باکتری ها یک التهاب به وجود می‌آورند، مواد زیان آوری آزاد می‌شوند که می‌توانند وارد جریان خون شوند و بقیۀ اعضا را بیمار کنند.

 انجمن دندان فرانسه، 3 نمونه از بیماری هایی را که تحت تأثیر بیماری پارودنتال بر سلامت کلی بدن لطمه وارد می‌کند، ذکر کرده است:

سلامت دندان و خطر زایمان زودرس

زنان بارداری که دچار بیماری پارودنتیت هستند، 2.7 برابر بیشتر از زنان دیگر در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند.

بنابراین درمان هرگونه عفونت دهانی، طی دوران بارداری ضروری است. بهتر است که در ابتدای بارداری یا حتی قبل از آن (زمانی که تصمیم به بچه دار شدن گرفته اید) به دندانپزشک مراجعه کنید.

سلامت دندان های و عوارض دیابت

پارودنتیت کنترل دیابت را از تعادل خارج می‌کند. بنابراین اشخاص مبتلا به دیابت باید این بیماری را خیلی جدی بگیرند و با آشکار شدن اولین علائم (قرمز شدن لثه ها، درد، تورم)، خیلی سریع نسبت به درمان آن واکنش نشان دهند.

علاوه بر این، دیابت خطر ابتلا به پارودنتیت شدید و پیشرفت آن را افزایش می‌دهد.

سلامت دندان ها و بیماری های قلبی عروقی

ابتلا به بیماری پارودنتیت خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند آنفاکتوس یا صدمۀ عروق مغز را سه برابر افزایش می‌دهد. در واقع، پارادونتیت عاملی است که می‌تواند جداره های کاروتید (رگ هایی در گردن که خون را از قلب به سر می‌رسانند) را ضخیم تر کند.

بنابراین مراقبت از دندان ها و لثه های مان بسیار مهم است. در صورت بروز کوچکترین التهاب دهانی، باید به دندانپزشک مراجعه کنیم.

تعداد بازدید:
51
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1399/05/24
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal