مرکز بهداشت شهرستان سامان
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد
1395/09/30
منبع اصلي توليد اطلاعات و دانش جديد، فعاليت هاي پژوهشي است
ه گزارش وب دا؛ دكتر مرتضي هاشم زاده افزود: پژوهش در هر موضوع به هر گونه و در هر سطحي كه انجام شود،‌ تلاشي منسجم و نظام مند در راستاي توسعه دانش موجود در عرصه هاي زندگي است و توسعه علمي ، صنعتي و فرهنگي هر كشور بدون پرداختن به امر پژوهش با موفقيت چنداني همراه نخواهد بود.
وي، با بيان اينكه نقش اين حوزه ي تاثيرگذار در عرصه انديشه ،‌ بر ابعاد مختلف حيات امروز بشر بارها مورد تاكيد قرار گرفته است افزود: در مورد اهميت علم و پژوهش همين بس كه مقام مظم رهبري مي فرمايند: "اگر ژرف يابي و پژوهش نباشد ٰ‌نتيجه اش يك جا ايستادن ، ‌در جا زدن و با دنياي پيرامون خود به تدريج بيگانه تر شدن است".
دكتر هاشم زاده تصريح كرد: بدون شك انديشه هاي ژرف در قالب پژوهش ها، ‌پديدار مي شوند و پژوهش نيروي محرك توسعه در تمامي حوزه هاي علمي،‌ فرهنگي، ‌اجتماعي ،‌اقتصادي و سياسي است.
وي ادامه داد: يافته هاي حاصل از اين تحقيقات تا زماني كه جنبه ي كابردي پيبدا نكند و در جهت اعتلاي سطح سلامت جامعه به كار گرفته نشوند،‌ پژوهش رسالت اصلي خود را ايفا نكرده است و اين مهم مگر با تغيير در رويكرد سياست هاي پژوهشي و تغيير نگرش ها و انگيزه هاي پژوهشي در محققان ميسر نخواهد شد.
به گفته وي، موفقيت و توسعه پژوهش در هر جامعه نيازمند گسترش رويكرد پژوهشي در آن جامعه است و منظور از رويكرد پژوهشي نگاهي مبتني بر پژوهش نسبت به موضوعات گوناگون است.
وي متذكر شد، پژوهش نبايد صرفا ابزاري جهت ارتقاء‌علمي محققان در نظر گرفته شود و بايد فارغ از انگيزه هاي مالي باشد؛ چرا كه اين معضل از عمده ترين آفات علمي كشور بشمار مي رود.
دكتر هاشم زاده اظهار داشت: درشرايط كنوني به هم خوردن موزانه ي تخصيص منابع مالي از ثبت و اجراي صرف به كاربرد و توليد محصول بهتر مي تواند جوابگوي نياز علمي و كشور باشد.
وي گفت: تحقيقات و فناوري بايد سبب ايجاد ثروت شوند و نه اتلاف منابع مالي و مادي كه خوشبختانه اين تغيير سياست در كشور در مراحل اوليه اجرايي خود به سر مي برد اميد است با توكل بر خداوند منان، شاهد رونق علمي و پژوهشي در سطح كشور و بالاخص در حوزه سلامت استان باشيم
تعداد بازدید:
24
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس سامان ،بلوار شهدا، جنب آتش نشاني
پست الكترونيك: 
كدپستي : 8851931999           تلفن : 33527483-038
دور نگار :  33527482 -038
تاریخ بروز رسانی 1399/03/13
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal